Tag: grammys

14
Feb

2017 Grammys Winners list

chance

Record Of The Year:

WINNER: “Hello” — Adele
“Formation” — Beyoncé
“7 Years” — Lukas Graham
“Work” — Rihanna Featuring Drake
“Stressed Out” — Twenty One Pilots

Album Of The Year:

WINNER: 25 — Adele
Lemonade — Beyoncé
Purpose — Justin Bieber
Views — Drake
A Sailor’s Guide To Earth — Sturgill Simpson

Song Of The Year:

WINNER: “Hello” — Adele Adkins & Greg Kurstin, songwriters (Adele)
“Formation” — Khalif Brown, Asheton Hogan, Beyoncé Knowles & Michael L. Williams II, songwriters (Beyoncé)
“I Took A Pill In Ibiza” — Mike Posner, songwriter (Mike Posner)
“Love Yourself” — Justin Bieber, Benjamin Levin & Ed Sheeran, songwriters (Justin Bieber)
“7 Years” — Lukas Forchhammer, Stefan Forrest, Morten Pilegaard & Morten Ristorp, songwriters (Lukas Graham)

Best New Artist:

WINNER: Chance The Rapper
Kelsea Ballerini
The Chainsmokers
Maren Morris
Anderson .Paak

POP FIELD

Best Pop Solo Performance:

WINNER: “Hello” — Adele
“Hold Up” — Beyonce
“Love Yourself” — Justin Bieber
“Piece By Piece (Idol Version)” — Kelly Clarkson
“Dangerous Woman” — Ariana Grande

Best Pop Duo/Group Performance:

“Stressed Out” — Twenty One Pilots
“Closer” — The Chainsmokers Featuring Halsey
“7 Years” — Lukas Graham
“Work” — Rihanna Featuring Drake
“Cheap Thrills” — Sia Featuring Sean Paul

Best Pop Vocal Album:

WINNER: 25 — Adele
Purpose — Justin Bieber
Dangerous Woman — Ariana Grande
Confident — Demi Lovato
This Is Acting — Sia

Best Traditional Pop Vocal Album:

WINNER: Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin — Willie Nelson
Cinema — Andrea Bocelli
Fallen Angels — Bob Dylan
Stages Live — Josh Groban
Encore: Movie Partners Sing Broadway — Barbra Streisand

DANCE/ELECTRONIC MUSIC FIELD

Best Dance Recording:

WINNER: “Don’t Let Me Down” — The Chainsmokers featuring Daya
“Tearing Me Up” — Bob Moses
“Never Be Like You” — Flume featuring Kai
“Rinse & Repeat” — Riton featuring Kah-Lo
“Drinkee” — Sofi Tukker

Best Dance/Electronic Album:

WINNER: Skin — Flume
Electronica 1: The Time Machine — Jean-Michel Jarre
Epoch — Tycho
Barbara Barbara, We Face A Shining Future — Underworld
Louie Vega Starring…XXVIII — Louie Vega

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC FIELD

Best Contemporary Instrumental Album:

WINNER: Culcha Vulcha — Snarky Puppy
Human Nature — Herb Alpert
When You Wish Upon a Star — Bill Frisell
Way Back Home: Live From Rochester, NY — Steve Gadd Band
Unpsoken — Chuck Loeb

ROCK FIELD

Best Rock Performance:

WINNER: “Blackstar” — David Bowie
“Joe (Live From Austin City Limits)” — Alabama Shakes
“Don’t Hurt Yourself” — Beyoncé Featuring Jack White
“The Sound Of Silence” — Disturbed
“Heathens” — Twenty One Pilots

Best Metal Performance:

WINNER: “Dystopia” — Megadeth
“Shock Me” — Baroness
“Slivera” — Gojira
“Rotting in Vain” — Korn
“The Price Is Wrong” — Periphery

Best Rock Song:

WINNER: “Blackstar” — David Bowie, songwriter (David Bowie)
“Burn the Witch” —Radiohead, songwriters (Radiohead)
“Hardwired” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica)
“Heathens” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
“My Name Is Human” — Rich Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

Best Rock Album:

WINNER: Tell Me I’m Pretty — Cage The Elephant
California — Blink-182
Magma — Gojira
Death Of A Bachelor — Panic! At The Disco
Weezer — Weezer

ALTERNATIVE FIELD

Best Alternative Music Album:

WINNER: Blackstar — David Bowie
22, A Million — Bon Iver
The Hope Six Demolition Project — PJ Harvey
Post Pop Depression — Iggy Pop
A Moon Shaped Pool — Radiohead

R&B FIELD

Best R&B Performance:

WINNER: “Cranes in the Sky” — Solange
“Turnin’ Me Up” — BJ The Chicago Kid
“Permission” — Ro James
“I Do” — Musiq Soulchild
“Needed Me” — Rihanna

Best Traditional R&B Performance:

WINNER: “Angel” — Lalah Hathaway
“The Three Of Me” — William Bell
“Woman’s World” — BJ The Chicago Kid
“Sleeping With The One I Love” — Fantasia
“Can’t Wait” — Jill Scott

Best R&B Song:

WINNER: “Lake By the Ocean” — Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)
“Come and See Me” — J. Brathwaite, Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters (PartyNextDoor Featuring Drake)
“Exchange” — Michael Hernandez & Bryson Tiller, songwriters (Bryson Tiller)
“Kiss It Better” — Jeff Bhasker, Robyn Fenty, John-Nathan Glass & Natalia Noemi, songwriters (Rihanna)
“Luv” — Magnus August Høiberg, Benjamin Levin & Daystar Peterson, songwriters (Tory Lanez)

Best Urban Contemporary Album:

WINNER: Lemonade — Beyoncé
Ology — Gallant
We Are King — KING
Malibu — Anderson .Paak
Anti — Rihanna

Best R&B Album:

WINNER: Lalah Hathaway Live — Lalah Hathaway
In My Mind — BJ The Chicago Kid
Velvet Portraits — Terrace Martin
Healing Season — Mint Condition
Smoove Jones — Mya

RAP FIELD

Best Rap Performance:

WINNER: “No Problem” — Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz
“Panda” —Desiigner
“Pop Style” — Drake Featuring The Throne
“All The Way Up” — Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared
“That Part” — ScHoolboy Q Featuring Kanye West

Best Rap/Sung Performance:

WINNER: “Hotline Bling” — Drake
“Freedom” — Beyoncé Featuring Kendrick Lamar
“Broccoli” — D.R.A.M. Featuring Lil Yachty
“Ultralight Beam” — Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream
“Famous” — Kanye West Featuring Rihanna

Best Rap Song:

WINNER: “Hotline Bling” — Aubrey Graham & Paul Jefferies, songwriters (Drake)
“All The Way Up” — Joseph Cartagena, Edward Davadi, Shandel Green, Karim Kharbouch, Andre Christopher Lyon, Reminisce Mackie & Marcello Valenzano, songwriters (Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared)
“Famous” — Chancelor Bennett, Ross Birchard, Ernest Brown, Andrew Dawson, Kasseem Dean, Mike Dean, Noah Goldstein, Kejuan Muchita, Patrick Reynolds, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Rihanna)
“No Problem” — Chancelor Bennett, Dwayne Carter & Tauheed Epps, songwriters (Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz)
“Ultralight Beam” — Chancelor Bennett, Kasseem Dean, Mike Dean, Kirk Franklin, Noah Goldstein, Samuel Griesemer, Terius Nash, Jerome Potter, Kelly Price, Nico “Donnie Trumpet” Segal, Derek Watkins, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream)

Best Rap Album:

WINNER: Coloring Book — Chance The Rapper
And the Anonymous Nobody — De La Soul
Major Key — DJ Khaled
Views — Drake
Blank Face LP — ScHoolboy Q
The Life of Pablo — Kanye West

COUNTRY FIELD

Best Country Solo Performance:

WINNER: “My Church” — Maren Morris
“Love Can Go To Hell” — Brandy Clark
“Vice” — Miranda Lambert
“Church Bells” — Carrie Underwood
“Blue Ain’t Your Color” — Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance:

WINNER: “Jolene” — Pentatonix Featuring Dolly Parton
“Different for Girls” — Dierks Bentley Featuring Elle King
“21 Summer” — Brothers Osborne
“Setting The World On Fire” — Kenny Chesney & P!nk
“Think Of You” — Chris Young With Cassadee Pope

Best Country Song:

WINNER: “Humble and Kind” — Lori McKenna, songwriter (Tim McGraw)
“Blue Ain’t Your Color” — Clint Lagerberg, Hillary Lindsey & Steven Lee Olsen, songwriters (Keith Urban)
“Die A Happy Man” — Sean Douglas, Thomas Rhett & Joe Spargur, songwriters (Thomas Rhett)
“My Church” — busbee & Maren Morris, songwriters (Maren Morris)
“Vice” — Miranda Lambert, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:

WINNER: A Sailor’s Guide to Earth — Sturgill Simpson
Big Day in a Small Town — Brandy Clark
Full Circle — Loretta Lynn
Hero — Maren Morris
Ripcord — Keith Urban

NEW AGE FIELD

Best New Age Album:

WINNER: White Sun II — White Sun
Orogen — John Burke
Dark Sky Island — Enya
Inner Passion — Peter Kater & Tina Guo
Rosetta — Vangelis

JAZZ FIELD

Best Improvised Jazz Solo:

WINNER: “I’m So Lonesome I Could Cry” — John Scofield, soloist
“Countdown” — Joey Alexander, soloist
“In Movement” — Ravi Coltrane, soloist
“We See” — Fred Hersch, soloist
“I Concentrate On You” — Brad Mehldau, soloist

Best Jazz Vocal Album:

WINNER: Take Me To The Alley — Gregory Porter
Sound Of Red — René Marie
Upward Spiral — Branford Marsalis Quartet With Special Guest Kurt Elling
Harlem On My Mind — Catherine Russell
The Sting Variations — The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album:

WINNER: Country for Old Men — John Scofield
Book of Intuition — Kenny Barron Trio
Dr. Um — Peter Erskine
Sunday Night At The Vanguard — The Fred Hersch Trio
Nearness — Joshua Redman & Brad Mehldau

Best Large Jazz Ensemble Album:

WINNER: Presidential Suite: Eight Variations on Freedom — Ted Nash Big Band
Real Enemies — Darcy James Argue’s Secret Society
Presents Monk’estra, Vol. 1 — John Beasley
Kaleidoscope Eyes: Music of the Beatles — John Daversa
All L.A. Band — Bob Mintzer

Best Latin Jazz Album:

WINNER: Tribute To Irakere: Live In Marciac — Chucho Valdés
Entre Colegas — Andy González
Madera Latino: A Latin Jazz Perspective On The Music Of Woody Shaw — Brian Lynch & Various Artists
Canto América — Michael Spiro/Wayne Wallace La Orquesta Sinfonietta
30 – Trio Da Paz

GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC FIELD

Best Gospel Performance/Song:

WINNER: “God Provides” — Tamela Mann; Kirk Franklin, songwriter
“It’s Alright, It’s OK” — Shirley Caesar Featuring Anthony Hamilton; Stanley Brown & Courtney Rumble, songwriters
“You’re Bigger [Live]” — Jekalyn Carr; Allundria Carr, songwriter
“Made A Way [Live]” — Travis Greene; Travis Greene, songwriter
“Better” — Hezekiah Walker; Jason Clayborn, Gabriel Hatcher & Hezekiah Walker, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:

WINNER: “Thy Will” — Hillary Scott & The Scott Family; Bernie Herms, Hillary Scott & Emily Weisband, songwriters Track from: Love Remains
“Trust In You” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Michael Farren & Paul Mabury, songwriters
“Priceless” — For King & Country; Benjamin Backus, Seth Mosley, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
“King of the World” — Natalie Grant; Natalie Grant, Becca Mizell & Samuel Mizell, songwriters
“Chain Breaker” — Zach Williams; Mia Fieldes, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album:

WINNER: Losing My Religion — Kirk Franklin
Listen —Tim Bowman Jr.
Fill This House — Shirley Caesar
A Worshipper’s Heart [Live] —Todd Dulaney
Demonstrate [Live] —William Murphy

Best Contemporary Christian Music Album:

WINNER: Love Remains — Hillary Scott & The Scott Family
Poets & Saints — All Sons & Daughters
American Prodigal — Crowder
Be One — Natalie Grant
Youth Revival [Live] — Hillsong Young & Free

Best Roots Gospel Album:

WINNER: Hymns — Joey+Rory
Better Together — Gaither Vocal Band
Nature’s Symphony In 432 — The Isaacs
Hymns And Songs Of Inspiration — Gordon Mote
God Don’t Ever Change: The Songs Of Blind Willie Johnson — (Various Artists)

LATIN FIELD

Best Latin Pop Album:

WINNER: Un Besito Mas — Jesse & Joy
Ilusión — Gaby Moreno
Similares — Laura Pausini
Seguir Latiendo — Sanalejo
Buena Vida — Diego Torres

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:

WINNER: iLevitable — ile
L.H.O.N. (La Humanidad O Nosotros) — Illya Kuryaki & The Valderamas
Buenaventura — La Santa Cecilia
Los Rakas — Los Rakas
Amor Supremo — Carla Morrison

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):

WINNER: Un Azteca En El Azteca, Vol. 1 (En Vivo) — Vicente Fernández
Raíces — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
Hecho A Mano — Joss Favela
Generación Maquinaria Est. 2006 — La Maquinaria Norteña
Tributo A Joan Sebastian Y Rigoberto Alfaro — Mariachi Divas De Cindy Shea

Best Tropical Latin Album:

WINNER: Donde Están? — Jose Lugo & Guasábara Combo
Conexión — Fonseca
La Fantasia Homenaje A Juan Formell — Formell Y Los Van Van
35 Aniversario — Grupo Niche
La Sonora Santanera En Su 60 Aniversario — La Sonora Santanera

AMERICAN ROOTS MUSIC FIELD

Best American Roots Performance:

WINNER: “House of Mercy” — Sarah Jarosz
“Ain’t No Man” — The Avett Brothers
“Mother’s Children Have A Hard Time” — Blind Boys Of Alabama
“Factory Girl” — Rhiannon Giddens
“Wreck You” — Lori McKenna

Best American Roots Song:

WINNER: “Kid Sister” — Vince Gill, songwriter (The Time Jumpers)
“Alabama at Night” — Robbie Fulks, songwriter (Robbie Fulks)
“City Lights” — Jack White, songwriter (Jack White)
“Gulfstream” — Eric Adcock & Roddie Romero, songwriters (Roddie Romero and The Hub City All-Stars)
“Wreck You” — Lori McKenna & Felix McTeigue, songwriters (Lori McKenna)

Best Americana Album:

WINNER: This Is Where I Live — William Bell
True Sadness — The Avett Brothers
The Cedar Creek Sessions — Kris Kristofferson
The Bird & The Rifle — Lori McKenna
Kid Sister — The Time Jumpers

Best Bluegrass Album:

WINNER: Coming Home — O’Connor Band With Mark O’Connor
Original Traditional — Blue Highway
Burden Bearer — Doyle Lawson & Quicksilver
The Hazel Sessions — Laurie Lewis & The Right Hands
North And South — Claire Lynch

Best Traditional Blues Album:

WINNER: Porcupine Meat — Bobby Rush
Can’t Shake The Feeling — Lurrie Bell
Live At The Greek Theatre — Joe Bonamassa
Blues & Ballads (A Folksinger’s Songbook: Volumes I & II) — Luther Dickinson
The Soul of Jimmie Rodgers — Vasti Jackson

Best Contemporary Blues Album:

WINNER: The Last Days of Oakland — Fantastic Negrito
Love Wins Again — Janiva Magness
Bloodline — Kenny Neal
Give It Back To You — The Record Company
Everybody Wants A Piece — Joe Louis Walker

Best Folk Album:

WINNER: Undercurrent — Sarah Jaroszh
Silver Skies Blue — Judy Collins & Ari Hest
Upland Stories — Robbie Fulks
Factory Girl — Rhiannon Giddens
Weighted Mind — Sierra Hull

Best Regional Roots Music Album:

WINNER: E Walea — Kalani Pe’a
Broken Promised Land — Barry Jean Ancelet & Sam Broussard
It’s A Cree Thing — Northern Cree
Gulfstream — Roddie Romero And The Hub City All-Stars
I Wanna Sing Right: Rediscovering Lomax In The Evangeline Country — (Various Artists)

REGGAE FIELD

Best Reggae Album:

Ziggy Marley — Ziggy Marley
Sly & Robbie Presents… Reggae For Her – Devin Di Dakta & J.L
Rose Petals — J Boog
Everlasting — Raging Fyah
Falling Into Place — Rebelution
Soja: Live In Virginia — Soja

WORLD MUSIC FIELD

Best World Music Album:

WINNER: Sing Me Home — Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble
Destiny — Celtic Woman
Walking In The Footsteps Of Our Fathers — Ladysmith Black Mambazo
Land Of Gold — Anoushka Shankar
Dois Amigos, Um Século De Música: Multishow Live — Caetano Veloso & Gilberto Gil

CHILDREN’S FIELD

Best Children’s Album:

WINNER: Infinity Plus One — Secret Agent 23 Skidoo
Explorer Of The World — Frances England
Novelties — Recess Monkey
Press Play — Brady Rymer And The Little Band That Could
Saddle Up — The Okee Dokee Brothers

SPOKEN WORD FIELD

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling):

WINNER: In Such Good Company: Eleven Years Of Laughter, Mayhem, And Fun In The Sandbox — Carol Burnett
The Girl With The Lower Back Tattoo — Amy Schumer
M Train — Patti Smith
Under The Big Black Sun: A Personal History Of L.A.Punk (John Doe With Tom DeSavia) — (Various Artists)
Unfaithful Music & Disappearing Ink — Elvis Costello

COMEDY FIELD

Best Comedy Album:

WINNER: Talking For Clapping — Patton Oswalt
…America…Great… — David Cross
American Myth — Margaret Cho
Boysih Girl Interrupted — Tig Notaro
Live At The Apollo — Amy Schumer

MUSICAL THEATER

Best Musical Theater Album:

WINNER: The Color Purple — Cynthia Erivo & Jennifer Hudson, principal soloists; Stephen Bray, Van Dean, Frank Filipetti, Roy Furman, Scott Sanders & Jhett Tolentino, producers (Stephen Bray, Brenda Russell & Allee Willis, composers/lyricists) (New Broadway Cast)
Bright Star — Carmen Cusack, principal soloist; Jay Alix, Peter Asher & Una Jackman, producers; Steve Martin, composer; Edie Brickell, composer & lyricist (Original Broadway Cast)
Fiddler On The Roof — Danny Burstein, principal soloist; Louise Gund, David Lai & Ted Sperling, producers (Jerry Bock, composer; Sheldon Harnick, lyricist) (2016 Broadway Cast)
Kinky Boots — Killian Donnelly & Matt Henry, principal soloists; Sammy James, Jr., Cyndi Lauper, Stephen Oremus & William Wittman, producers (Cyndi Lauper, composer & lyricist) (Original West End Cast)
Waitress — Jessie Mueller, principal soloist; Neal Avron, Sara Bareilles & Nadia DiGiallonardo, producers; Sara Bareilles, composer & lyricist (Original Broadway Cast)

MUSIC FOR VISUAL MEDIA FIELD

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:

WINNER: Miles Ahead — (Miles Davis & Various Artists)
Amy — (Various Artists)
Straight Outta Compton — (Various Artists)
Suicide Squad (Collector’s Edition) — (Various Artists)
Vinyl: The Essentials Season 1 — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media:

WINNER: Star Wars: The Force Awakens — John Williams, composer
Bridge of Spies — Thomas Newman, composer
Quentin Tarantino’s The Hateful Eight — Ennio Morricone, composer
The Revenant — Alva Noto & Ryuichi Sakamoto, composers
Stranger Things Volume 1 — Kyle Dixon & Michael Stein, composers
Stranger Things Volume 2 — Kyle Dixon & Michael Stein, composers

Best Song Written For Visual Media:

WINNER: “Can’t Stop The Feeling!” — Max Martin, Shellback & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake, Anna Kendrick, Gwen Stefani, James Corden, Zooey Deschanel, Walt Dohrn, Ron Funches, Caroline Hjelt, Aino Jawo, Christopher Mintz-Plasse & Kunal Nayyar), Track from: Trolls
“Heathens” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots), Track from: Suicide Squad
“Just Like Fire” — Oscar Holter, Max Martin, P!nk & Shellback, songwriters (P!nk), Track from: Alice Through The Looking Glass
“Purple Lamborghini” — Shamann Cooke, Sonny Moore & William Roberts, songwriters (Skrillex & Rick Ross), Track from: Suicide Squad
“Try Everything” — Mikkel S. Eriksen, Sia Furler & Tor Erik Hermansen, songwriters (Shakira), Track from: Zootopia
“The Veil” — Peter Gabriel, songwriter (Peter Gabriel), Track from: Snowden

COMPOSING/ARRANGING FIELD

Best Instrumental Composition:

WINNER: “Spoken At Midnight” — Ted Nash, composer (Ted Nash Big Band)
“Bridge of Spies (End Title)” — Thomas Newman, composer (Thomas Newman)
“The Expensive Train Set (An Epic Sarahnade For Big Band)” — Tim Davies, composer (Tim Davies Big Band)
“Flow” — Alan Ferber, composer (Alan Ferber Nonet)
“L’Ultima Diligenza Di Red Rock – Verisione Integrale” — Ennio Morricone, composer (Ennio Morricone)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella:

WINNER: “You and I” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)
“Ask Me Now” — John Beasley, arranger (John Beasley)
“Good ‘Swing’ Wenceslas” — Sammy Nestico, arranger (The Count Basie Orchestra)
“Linus & Lucy” — Christian Jacob, arranger (The Phil Norman Tentet)
“Lucy In The Sky With Diamonds” — John Daversa, arranger (John Daversa)
“We Three Kings” — Ted Nash, arranger (Jazz at Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis)

Best Arrangement, Instruments and Vocals:

WINNER: “Flintstones” — Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)
“Do You Hear What I Hear?” — Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band Featuring Take 6)
“Do You Want To Know A Secret” — John Daversa, arranger (John Daversa Featuring Renee Olstead)
“I’m A Fool To Want You” — Alan Broadbent, arranger (Kristin Chenoweth)
“Somewhere (Dirty Blvd) (Extended Version)” — Billy Childs & Larry Klein, arrangers (Lang Lang Featuring Lisa Fischer & Jeffrey Wright)

PACKAGE FIELD

Best Recording Package:

WINNER: Blackstar — Jonathan Barnbrook, art director (David Bowie)
Anti (Deluxe Edition) — Ciarra Pardo & Robyn Fenty, art directors (Rihanna)
Human Performance — Andrew Savage, art director (Parquet Courts)
Sunset Motel — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
22, A Million — Eric Timothy Carlson, art director (Bon Iver)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:

WINNER: Edith Piaf 1915-2015 — Gérard Lo Monaco, art director (Edith Piaf)
401 Days — Jonathan Dagan & Mathias Høst Normark, art directors (J.Views)
I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It — Samuel Burgess-Johnson & Matthew Healy, art directors (The 1975)
Paper Wheels (Deluxe Limited Edition) — Matt Taylor, art director (Trey Anastasio)
Tug of War (Deluxe Edition) — Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)

NOTES FIELD

Best Album Notes:

WINNER: Sissle And Blake Sing Shuffle Along — Ken Bloom & Richard Carlin, album notes writers (Eubie Blake & Noble Sissle)
The Complete Monument & Columbia Albums Collection — Mikal Gilmore, album notes writer (Kris Kristofferson)
The Knoxville Sessions, 1929-1930: Knox County Stomp — Ted Olson & Tony Russell, album notes writers (Various Artists)
Ork Records: New York, New York — Rob Sevier & Ken Shipley, album notes writers (Various Artists)
Waxing The Gospel: Mass Evangelism & The Phonograph, 1890-1990 — Richard Martin, album notes writer (Various Artists)

HISTORICAL FIELD

Best Historical Album:

WINNER: The Cutting Edge 1965-1966: The Bootleg Series, Vol. 12 (Collector’s Edition) — Steve Berkowitz & Jeff Rosen, compilation producers; Mark Wilder, mastering engineer (Bob Dylan)
Music Of Morocco From The Library Of Congress: Recorded By Paul Bowles, 1959 — April G. Ledbetter, Steven Lance Ledbetter, Bill Nowlin & Philip D. Schuyler, compilation producers; Rick Fisher & Michael Graves, mastering engineers (Various Artists)
Ork Records: New York, New York — Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton & Maria Rice, mastering engineers (Various Artists)
Vladimir Horowitz: The Unreleased Live Recordings 1966-1983 — Bernard Horowitz, Andreas K. Meyer & Robert Russ, compilation producers; Andreas K. Meyer & Jeanne Montalvo, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
Waxing The Gospel: Mass Evangelism & The Phonograph, 1890 – 1900 — Michael Devecka, Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Michael Devecka, David Giovannoni, Michael Khanchalian & Richard Martin, mastering engineers (Various Artists)

PRODUCTION, NON-CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Non-Classical:

WINNER: Blackstar — David Bowie, Tom Elmhirst, Kevin Killen, Tony Visconti & Joe LaPorta (David Bowie)
Are You Serious — Tchad Blake & David Boucher, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Andrew Bird)
Dig In Deep — Ryan Freeland, engineer; Kim Rosen, mastering engineer (Bonnie Raitt)
Hit N Run Phase Two — Booker T., Dylan Dresdow, Chris James, Prince & Justin Stanley, engineers; Dylan Dresdow, mastering engineer (Prince)
Undercurrent — Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Sarah Jarosz)

Producer Of The Year, Non-Classical:

WINNER: Greg Kurstin
Benny Blanco
Max Martin
Nineteen85
Ricky Reed

Best Remixed Recording:

WINNER: “Tearing Me Up (RAC Remix)” — André Allen Anjos, remixer (Bob Moses)
“Cali Coast (Psionics Remix)” — Josh Williams, remixer (Soul Pacific)
“Heavy Star Movin’ (staRo Remix)” — staRo, remixer (The Silver Lake Chorus)
“Nineteen Hundred Eighty-Five (Timo Maas & James Teej Remix)” — Timo Maas & James Teej, remixers (Paul McCartney & Wings)
“Only” (Kaskade X Lipless Remix)— Ryan Raddon, remixer (Ry X)
“Wide Open (Joe Goddard Remix)” — Joe Goddard, remixer (The Chemical Brothers)

SURROUND SOUND FIELD

Best Surround Sound Album:

WINNER: Dutilleux: Sur La Mêe Accord; Les Citations; Mystère De L’Instant & Timbres, Espace, Mouvement — Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, surround mix engineers; Dmitriy Lipay, surround mastering engineer; Dmitriy Lipay, surround producer (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
Johnson: Considering Matthew Shephard — Brad Michel, surround mix engineer; Brad Michel, surround mastering engineer; Robina G. Young, surround producer (Craig Hella Johnson & Conspirare)
Maja S.K. Ratkje: And Sing … — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Maja S.K. Ratkje, Cikada & Oslo Sinfonietta)
Primus & The Chocolate Factory — Les Claypool, surround mix engineer; Stephen Marcussen, surround mastering engineer; Les Claypool, surround producer (Primus)
Reflections — Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Øyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene)

PRODUCTION, CLASSICAL FIELD

Best Engineered Album, Classical:

WINNER: Corigliano: The Ghosts Of Versailles — Mark Donahue & Fred Vogler, engineers (James Conlon, Guanqun Yu, Joshua Guerrero, Patricia Racette, Christopher Maltman, Lucy Schaufer, Lucas Meachem, LA Opera Chorus & Orchestra)
Dutilleux: Sur La Mêe Accord; Les Citations; Mystère De L’Instant & Timbres, Espace, Mouvement — Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers (Ludovic Morlot & Seattle Symphony)
Reflections — Morten Lindberg, engineer (Øyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene)
Shadow of Sirius — Silas Brown & David Frost, engineers; Silas Brown,
Shostakovich: Under Stalin’s Shadow – Symphonies Nos. 5, 8 & 9 — Shawn Murphy & Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer (Andris Nelsons & Boston Symphony Orchestra)

Producer of the Year, Classical:

WINNER: David Frost
Blanton Alspaugh
Marina A. Ledin, Victor Ledin
Judith Sherman
Robina G. Young

CLASSICAL FIELD

Best Orchestral Performance:

WINNER: Shostakovich: Under Stalin’s Shadow – Symphonies Nos. 5, 8 & 9 — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)
Bates: Works For Orchestra — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
Ibert: Orchestral Works — Neeme Järvi, conductor (Orchestre De La Suisse Romande)
Prokofiev: Symphony No. 5 In B-Flat Major, Op. 100 — Mariss Jansons, conductor (Royal Concertgebouw Orchestra)
Rouse: Odna Zhizn; Symphonies 3 & 4; Prospero’s Rooms — Alan Gilbert, conductor (New York Philharmonic)

Best Opera Recording:

WINNER: Corigliano: The Ghosts Of Versailles — James Conlon, conductor; Joshua Guerrero, Christopher Maltman, Lucas Meachem, Patricia Racette, Lucy Schaufer & Guanqun Yu; Blanton Alspaugh, producer (LA Opera Orchestra; LA Opera Chorus)
Handel: Giulio Cesare — Giovanni Antonini, conductor; Cecilia Bartoli, Philippe Jaroussky, Andreas Scholl & Anne-Sofie von Otter; Samuel Theis, producer (Il Giardino Armonico)
Higdon: Cold Mountain — Miguel Harth-Bedoya, conductor; Emily Fons, Nathan Gunn, Isabel Leonard & Jay Hunter Morris; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra; Santa Fe Opera Apprentice Program For Singers) Mozart: Le Nozze De Figaro — Yannick Nézet-Séguin, conductor; Thomas Hampson, Christiane Karg, Luca Pisaroni & Sonya Yoncheva; Daniel Zalay, producer (Chamber Orchestra Of Europe; Vocalensemble Rastatt)
Szymanowski: Król Roger — Antonio Pappano, conductor; Georgia Jarman, Mariusz Kwiecień & Saimir Pirgu; Jonathan Allen, producer (Orchestra Of The Royal Opera House; Royal Opera Chorus)

Best Choral Performance:

WINNER: Penderecki Conducts Penderecki, Volume 1 — Krzystof Penderecki, conductor; Henryk Wojnarowski, choir director (Nikolay Didenko, Agnieszka Rehlis & Johanna Rusanen; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir)
Himmerland — Elisabeth Holte, conductor (Marianne Reidarsdatter Eriksen, Ragnfrid Lie & Matilda Sterby; Inger-Lise Ulsrud; Uranienborg Vokalensemble)
Janáček: Glagolitic Mass — Edward Gardner, conductor; Håkon Matti Skrede, chorus master (Susan Bickley, Gábor Bretz, Sara Jakubiak & Stuart Skelton; Thomas Trotter; Bergen Philharmonic Orchestra; Bergen Cathedral Choir, Bergen Philharmonic Choir, Choir Of Collegium Musicum & Edvard Grieg Kor)
Lloyd: Bonhoeffer — Donald Nally, conductor (Malavika Godbole, John Grecia, Rebecca Harris & Thomas Mesa; The Crossing)
Steinberg: Passion Week — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:

WINNER: Steve Reich — Third Coast Percussion
Fitelberg: Chamber Works — ARC Ensemble
Reflections — Øyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene
Serious Business — Spektral Quartet
Trios From Our Homelands — Lincoln Trio

Best Classical Instrumental Solo:

WINNER: Daugherty: Tales Of Hemingway — Zuill Bailey; Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony)
Adams, J.: Scheherazade.2 — Leila Josefowicz; David Robertson, conductor (Chester Englander; St. Louis Symphony)
Dvorák: Violin Concerto & Romance; Suk: Fantasy —Christian Tetzlaff; John Storgårds, conductor (Helsinki Philharmonic Orchestra)
Mozart: Keyboard Music, Vols. 8 & 9 — Kristian Bezuidenhout
1930’s Violin Concertos, Vol. 2 — Gil Shaham; Stéphane Denève, conductor (The Knights & Stuttgart Radio Symphony Orchestra)

Best Classical Solo Vocal Album:

TIE: Shakespeare Songs — Ian Bostridge; Antonio Pappano, accompanist (Michael Collins, Elizabeth Kenny, Lawrence Power & Adam Walker)
TIE: Schumann & Berg — Dorothea Röschmann; Mitsuko Uchida, accompanist
Monteverdi — Magdalena Kožená; Andrea Marcon, conductor (David Feldman, Michael Feyfar, Jakob Pilgram & Luca Tittoto; La Cetra Barockorchester Basel)
Mozart: The Weber Sisters — Sabine Devieilhe; Raphaël Pichon, conductor (Pygmalion)
Verismo — Anna Netrebko; Antonio Pappano, conductor (Yusif Eyvazov; Coro Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia; Orchestra Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia)

Best Classical Compendium

WINNER: Daugherty: Tales Of Hemingway; American Gothic; Once Upon A Castle — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Gesualdo — Tõnu Kaljuste, conductor; Manfred Eicher, producer
Vaughan Williams: Discoveries — Martyn Brabbins, conductor; Andrew Walton, producer
Wolfgang: Passing Through — Judith Farmer & Gernot Wolfgang, producers
Zappa: 200 Motels — The Suites — Esa-Pekka Salonen, conductor; Frank Filipetti & Gail Zappa, producers

Best Contemporary Classical Composition:

WINNER: Daugherty: Tales Of Hemingway — Michael Daugherty, composer (Zuill Bailey, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Bates: Anthology Of Fantastic Zoology — Mason Bates, composer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
Higdon: Cold Mountain — Jennifer Higdon, composer; Gene Scheer, librettist
Theofanidis: Bassoon Concerto — Christopher Theofanidis, composer (Martin Kuuskmann, Barry Jekowsky & Northwest Sinfonia)
Winger: Conversations With Nijinsky — C. F. Kip Winger, composer (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra)

MUSIC VIDEO/FILM FIELD

Best Music Video:

WINNER: “Formation” — Beyoncé
“River” — Leon Bridges
“Up & Up” — Coldplay
“Gosh” — Jamie XX
“Upside Down & Inside Out” — OK Go

Best Music Film:

WINNER: The Beatles: Eight Days A Week The Touring Years — (The Beatles)
I’ll Sleep When I’m Dead — Steve Aoki
Lemonade — Beyoncé
The Music Of Strangers — Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble
American Saturday Night: Live From The Grand Ole Opry — (Various Artists)

Related posts:

11
Feb

GRAMMY RECAP 2013 RED CARPET, PERFORMANCES N MORE

Check out our recap of the Grammys 2013 here: http://www.examiner.com/review/55th-annual-grammy-recap.

The grammys were full of live entertainment highs and lows. Great camera catches of feelings between Beyonce and Jay Z, great catch when Frank Ocean won his Grammy and the lens zooms in on Chris Brown ( hilarious after their drama)and much more check out some of the red carpet here below:

Related posts:

10
Feb

Grammys 2012 are you Ready?

Are you ready for the music world’s biggest night of the year?

2012 Grammy Nominations List..who’s your favorite or who do you think should win and why? Weigh in the comments section below.

2012 Grammys Nominations List

. Record Of The Year
Rolling In The Deep
Adele
Paul Epworth, producer; Tom Elmhirst & Mark Rankin, engineers/mixers
Track from: 21
[XL Recordings/Columbia Records]
Holocene
Bon Iver
Justin Vernon, producer; Brian Joseph & Justin Vernon, engineers/mixers
Track from: Bon Iver
[Jagjaguwar]
Grenade
Bruno Mars
The Smeezingtons, producers; Ari Levine & Manny Marroquin, engineers/mixers
Track from: Doo-Wops & Hooligans
[Elektra]
The Cave
Mumford & Sons
Markus Dravs, producer; Francois Chevallier & Ruadhri Cushnan, engineers/mixers
Track from: Sigh No More
[Glassnote Records]
Firework
Katy Perry
Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen & Sandy Vee, producers; Mikkel S. Eriksen, Phil Tan, Sandy Vee & Miles Walker, engineers/mixers
[Capitol]
Back to top
2. Album Of The Year
21
Adele
Jim Abbiss, Adele, Paul Epworth, Rick Rubin, Fraser T. Smith, Ryan Tedder & Dan Wilson, producers; Jim Abbiss, Philip Allen, Beatriz Artola, Ian Dowling, Tom Elmhirst, Greg Fidelman, Dan Parry, Steve Price, Mark Rankin, Andrew Scheps, Fraser T. Smith & Ryan Tedder, engineers/mixers; Tom Coyne, mastering engineer
[XL Recordings/Columbia Records]
Wasting Light
Foo Fighters
Butch Vig, producer; James Brown & Alan Moulder, engineers/mixers; Joe LaPorta & Emily Lazar, mastering engineers
[RCA Records/ Roswell Records]
Born This Way
Lady Gaga
Paul Blair, DJ Snake, Fernando Garibay, Lady Gaga, Robert John “Mutt” Lange, Jeppe Laursen, RedOne & Clinton Sparks, producers; Fernando Garibay, Bill Malina, Trevor Muzzy, RedOne, Olle Romo, Dave Russell, Justin Shirley Smith, Horace Ward & Tom Ware, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer
[Streamline/Interscope/Kon Live]
Doo-Wops & Hooligans
Bruno Mars
B.o.B, Cee Lo Green & Damian Marley, featured artists; Dwayne “Supa Dups” Chin-Quee, Needlz & The Smeezingtons, producers; Ari Levine, Manny Marroquin & Graham Marsh, engineers/mixers; Stephen Marcussen, mastering engineer
[Elektra]
Loud
Rihanna ( Routing for her to win!)
Drake, Eminem & Nicki Minaj, featured artists; Ester Dean, Mikkel S. Eriksen, Alex Da Kid, Skylar Grey, Kuk Harrell, Tor Erik Hermansen, Mel & Mus, Awesome Jones, Makeba Riddick, The Runners, Sham, Soundz, Chris “Tricky” Stewart, Sandy Vee & Willy Will, producers; Ariel Chobaz, Cary Clark, Mikkel S. Eriksen, Alex Da Kid, Josh Gudwin, Kuk Harrell, Jaycen Joshua, Manny Marroquin, Dana Nielsen, Chad “C-Note” Roper, Noah “40” Shebib, Corey Shoemaker, Jay Stevenson, Mike Strange, Phil Tan, Brian “B-Luv” Thomas, Marcos Tovar, Sandy Vee, Jeff “Supa Jeff” Villanueva, Miles Walker & Andrew Wuepper, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer
[Def Jam]
Back to top
3. Song Of The Year
All Of The Lights
Jeff Bhasker, Stacy Ferguson, Malik Jones, Warren Trotter & Kanye West, songwriters (Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie)
Track from: My Beautiful Dark Twisted Fantasy
[Roc-A-Fella; Publishers: EMI April Music, EMI Blackwood Music, Headphone Junkie Publishing, Please Gimme My Publishing, Very Good Beats/Hip Hop Since 1978]
The Cave
Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford & Country Winston, songwriters (Mumford & Sons)
Track from: Sigh No More
[Glassnote Records]
Grenade
Brody Brown, Claude Kelly, Philip Lawrence, Ari Levine, Bruno Mars & Andrew Wyatt, songwriters (Bruno Mars)
Track from: Doo-Wops & Hooligans
[Elektra; Publishers: Mars Force Music/Bughouse, Music Famamanem/Toy Plane Music/Art For Arts Sake/Late 80s Music/Westside Ind. Music/Studiobeat Music, Warner Tamerlane, Andrew Wyatt, Downtown DMP Songs, EMI April Music, Roc Nation Music]
Holocene
Justin Vernon, songwriter (Bon Iver)
Track from: Bon Iver
[Jagjaguwar; Publisher: April Base Publishing]
Rolling In The Deep
Adele Adkins & Paul Epworth, songwriters (Adele)
Track from: 21
[XL Recordings/Columbia Records; Publishers: Universal-Songs of Polygram/EMI Music Publishing]
Back to top
4. Best New Artist
The Band Perry
Bon Iver
J. Cole
Nicki Minaj
Skrillex
5. Best Pop Solo Performance
Someone Like You
Adele
Track from: 21
[XL Recordings/Columbia Records]
Yoü And I
Lady Gaga
Track from: Born This Way
[Streamline/Interscope/Kon Live]
Grenade
Bruno Mars
Track from: Doo-Wops & Hooligans
[Elektra]
Firework ( I love this song ! Hope she wins!)
Katy Perry
[Capitol]
F***in’ Perfect
Pink
[Jive Records]
Back to top
6. Best Pop Duo/Group Performance
Body And Soul
Tony Bennett & Amy Winehouse
Track from: Duets II
[Columbia Records]
Dearest
The Black Keys
Track from: Rave On Buddy Holly
[Fantasy]
Paradise
Coldplay
[Capitol Records]
Pumped Up Kicks
Foster The People
Track from: Torches
[Star Time Intl./Columbia]
Moves Like Jagger
Maroon 5 & Christina Aguilera
Track from: Hands All Over
[A&M/Octone Records]
7. Best Pop Instrumental Album
Wish Upon A Star
Jenny Oaks Baker
[Shadow Mountain Records]
E Kahe Malie
Daniel Ho
[Daniel Ho Creations]
The Road From Memphis
Booker T. Jones
[Anti Records]
Hello Tomorrow
Dave Koz
[Concord Records]
Setzer Goes Instru-Mental!
Brian Setzer
[Surfdog Records]
Back to top
8. Best Pop Vocal Album
21
Adele
[XL Recordings/Columbia Records]
The Lady Killer
Cee Lo Green
[Radiculture/Elektra]
Born This Way
Lady Gaga
[Streamline/Interscope/Kon Live]
Doo-Wops & Hooligans
Bruno Mars
[Elektra]
Loud
Rihanna
[Def Jam]
Back to top
9. Best Dance Recording
Raise Your Weapon
Deadmau5 & Greta Svabo Bech
Joel Zimmerman, producer
Track from: 4×4=12
[Ultra Records]
Barbra Streisand
Duck Sauce
Duck Sauce, producers; Duck Sauce, mixers
[Downtown Records]
Sunshine
David Guetta & Avicii
Avicii, David Guetta & Giorgio Tuinfort, producers; Avicii, mixer
Track from: Nothing But The Beat
[Virgin]
Call Your Girlfriend
Robyn
Klas Åhlund & Billboard, producers; Niklas Flyckt, mixer
Track from: Body Talk Pt. 3
[Cherrytree/Interscope]
Scary Monsters And Nice Sprites
Skrillex
Skrillex, producer; Skrillex, mixer
Track from: Scary Monsters And Nice Sprites
[Big Beat/Atlantic]
Save The World
Swedish House Mafia
Steve Angello, Axel Hedfors & Sebastian Ingrosso, producers; Steve Angello, Axel Hedfors & Sebastian Ingrosso, mixers
[Astralwerks]
Back to top
10. Best Dance/Electronica Album
Zonoscope
Cut/Copy
[Modular Recordings]
4×4=12
Deadmau5
[Ultra Records]
Nothing But The Beat
David Guetta
[Virgin Records]
Body Talk, Pt. 3
Robyn
[Cherrytree/Interscope]
Scary Monsters And Nice Sprites
Skrillex
[Big Beat/Atlantic]
Back to top
11. Best Traditional Pop Vocal Album
Duets II
Tony Bennett & Various Artists
[Columbia Records]
The Gift
Susan Boyle
[Syco Music/Columbia Records]
In Concert On Broadway
Harry Connick Jr.
[Columbia Records]
Music Is Better Than Words
Seth MacFarlane
[Universal Republic]
What Matters Most – Barbra Streisand Sings The Lyrics Of Alan And Marilyn Bergman
Barbra Streisand
[Columbia Records]
Back to top
12. Best Rock Performance
Every Teardrop Is A Waterfall
Coldplay
[Capitol Records/ EMI/ Parlophone]
Down By The Water
The Decemberists
Track from: The King Is Dead
[Capitol]
Walk
Foo Fighters
Track from: Wasting Light
[RCA Records/ Roswell Records]
The Cave
Mumford & Sons
Track from: Sigh No More
[Glassnote Records]
Lotus Flower
Radiohead
Track from: The King Of Limbs
[XL/ TBD Recordings]
Back to top
13. Best Hard Rock/Metal Performance
On The Backs Of Angels
Dream Theater
[Roadrunner Records]
White Limo
Foo Fighters
Track from: Wasting Light
[RCA Records/ Roswell Records]
Curl Of The Burl
Mastodon
[Reprise Records]
Public Enemy No. 1
Megadeth
[Roadrunner Records]
Blood In My Eyes
Sum 41
Track from: Screaming Bloody Murder
[Island]
Back to top
14. Best Rock Song
The Cave
Ted Dwane, Ben Lovett, Marcus Mumford & Country Winston, songwriters (Mumford & Sons)
Track from: Sigh No More
[Glassnote Records]
Down By The Water
Colin Meloy, songwriter (The Decemberists)
Track from: The King Is Dead
[Capitol; Publisher: Osterozhna Music]
Every Teardrop Is A Waterfall
Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters (Coldplay)
[Capitol Records/ EMI/ Parlophone; Publishers: Edition Pink Music/Hanseatic Musikverklag, Opal Music/Upala Music, Universal Music Publishing, Woulnough Music/Irving Music]
Lotus Flower
Colin Greenwood, Jonny Greenwood, Ed O’Brien, Phil Selway & Thom Yorke, songwriters (Radiohead)
Track from: The King Of Limbs
[XL/ TBD Recordings; Publisher: Ticker Tape Ltd.]
Walk
Foo Fighters, songwriters (Foo Fighters)
Track from: Wasting Light
[RCA Records/ Roswell Records; Publishers: M.J.-Twelve Music, I Love The Punk Rock Music, Living Under A Rock Music, Flying Earform Music, Ruthensmear Music]
Back to top
15. Best Rock Album
Rock ‘N’ Roll Party Honoring Les Paul
Jeff Beck
[ATCO]
Wasting Light
Foo Fighters
[RCA Records/ Roswell Records]
Come Around Sundown
Kings Of Leon
[RCA Records]
I’m With You
Red Hot Chili Peppers
[WB]
The Whole Love
Wilco
[dBpm Records/ Anti Records]
Back to top
16. Best Alternative Music Album
Bon Iver
Bon Iver
[Jagjaguwar]
Codes And Keys
Death Cab For Cutie
[Atlantic/ Barsuk]
Torches
Foster The People
[Star Time Intl./ Columbia]
Circuital
My Morning Jacket
[ATO Records]
The King Of Limbs
Radiohead
[XL/ TBD Records]
Back to top
17. Best R&B Performance
Far Away
Marsha Ambrosius
Track from: Late Nights & Early Mornings
[J Records]
Pieces Of Me
Ledisi
Track from: Pieces Of Me
[Verve Forecast]
Not My Daddy
Kelly Price & Stokley
Track from: Kelly
[My Block/Sang Girl/Malaco]
Is This Love
Corinne Bailey Rae
Track from: The Love EP
[Capitol]
You Are
Charlie Wilson
Track from: Just Charlie
[Jive Records]
Back to top
18. Best Traditional R&B Performance
Sometimes I Cry
Eric Benét
[Reprise]
Fool For You
Cee Lo Green & Melanie Fiona
[Radiculture/Elektra]
Radio Message
R. Kelly
Track from: Love Letter
[Jive Records]
Good Man
Raphael Saadiq
Track from: Stone Rollin’
[Columbia Records]
Surrender
Betty Wright & The Roots
Track from: Betty Wright: The Movie
[Ms B Records & S-Curve Records]
Back to top
19. Best R&B Song
Far Away
Marsha Ambrosius, Larrance Dopson, Lamar Edwards, Sterling Simms & Justin Smith, songwriters (Marsha Ambrosius)
Track from: Late Nights & Early Mornings
[J Records; Publishers: Marshmellow Music/SPZ Music/Downtown DMP Songs, N.Q.C. Music/F.O.B. Music, YS Publishing, Stone Agate Music]
Fool For You
Cee Lo Green, Melanie Hallim, Jack Splash, songwriters (Cee Lo Green & Melanie Fiona)
[Radiculture/Elektra; Publishers: Jacks Love Emporium/Radiculture Publishing/EMI Blackwood Music, Chrysalis Music/God Given Music]
Not My Daddy
Kelly Price, songwriter (Kelly Price & Stokley)
Track from: Kelly
[My Block/Sang Girl/Malaco; Publishers: For The Write Price/Roynet]
Pieces Of Me
Charles Harmon, Claude Kelly & Ledisi Young, songwriters (Ledisi)
Track from: Pieces Of Me
[Verve Forecast]
You Are
Dennis Bettis, Carl M. Days, Jr., Wirlie Morris, Charlie Wilson & Mahin Wilson, songwriters (Charlie Wilson)
Track from: Just Charlie
[Jive Records; Publishers: Nephew Wirlie Music, Pacific Coast Pirate Publishing, P Ty Music, Escribir Publishing, Mammas Pebbly Publishing]
Back to top
20. Best R&B Album
F.A.M.E.
Chris Brown
[Jive Records]
Second Chance
El DeBarge
[Geffen]
Love Letter
R. Kelly
[Jive Records]
Pieces Of Me
Ledisi
[Verve Forecast]
Kelly
Kelly Price
[My Block/Sang Girl/Malaco]
Back to top
21. Best Rap Performance
Look At Me Now
Chris Brown, Lil Wayne & Busta Rhymes
Track from: F.A.M.E.
[Jive Records]
Otis
Jay-Z & Kanye West
Track from: Watch The Throne
[Roc-A-Fella Records/Def Jam]
The Show Goes On
Lupe Fiasco
Track from: Lasers
[1st & 15th/Atlantic]
Moment 4 Life
Nicki Minaj & Drake
Track from: Pink Friday
[Cash Money/Universal Motown]
Black And Yellow
Wiz Khalifa
Track from: Rolling Papers
[Rostrum/Atlantic]
Back to top
22. Best Rap/Sung Collaboration
Party
Beyoncé & André 3000
Track from: 4
[Columbia Records]
I’m On One
DJ Khaled, Drake, Rick Ross & Lil Wayne
Track from: We The Best Forever
[Cash Money/Universal Motown]
I Need A Doctor
Dr. Dre, Eminem & Skylar Grey
[Aftermath]
What’s My Name?
Rihanna & Drake
Track from: Loud
[Def Jam]
Motivation
Kelly Rowland & Lil Wayne
Track from: Here I am
[Universal Motown]
All Of The Lights
Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie
Track from: My Beautiful Dark Twisted Fantasy
[Def Jam]
Back to top
23. Best Rap Song
All Of The Lights
Jeff Bhasker, Stacy Ferguson, Malik Jones, Warren Trotter & Kanye West, songwriters (Kanye West, Rihanna, Kid Cudi & Fergie)
Track from: My Beautiful Dark Twisted Fantasy
[Roc-A Fella; Publishers: EMI April Music, EMI Blackwood Music, Headphone Junkie Publishing, Please Gimme My Publishing, Very Good Beats/Hip Hop Since 1978]
Black And Yellow
Mikkel Eriksen, Tor Erik Hermansen & Cameron Thomaz, songwriters (Wiz Khalifa)
Track from: Rolling Papers
[Rostrum/Atlantic; Publishers: PGH Sound/WB Music/EMI Music]
I Need A Doctor
Andre Young, Marshall Mathers III, Alexander Grant & Skylar Grey, songwriters (Dr. Dre, Eminem & Skylar Grey)
[Aftermath]
Look At Me Now
Jean Baptiste, Chris Brown, Ryan Buendia, Trevor Smith, Dwayne Carter, Jr., Wesley Pentz & Nick Van De Wall, songwriters (Chris Brown, Lil Wayne & Busta Rhymes)
Track from: F.A.M.E.
[Jive Records; Publishers: Songs of Universal/Culture Beyond Ur Experience, I Like Turtles Music/Downtown Music, Cherry315 Publishing/The Bad Bad Guys, Meloist Music, Mack Music/Young Money Publishing/Warner-Tamerlane Publishing, T’Ziah’s Music, Tenyor Music]
Otis
Shawn Carter & Kanye West, songwriters (James Brown, Jimmy Campbell, Reg Connelly, Roy Hammond, J. Roach, Kirk Robinson & Harry Woods, songwriters) (Jay-Z & Kanye West)
Track from: Watch The Throne
[Roc-A-Fella/Def Jam; Publishers: Hip Hop Since 1978, EMI Robbins, BMG Gold/Hot Buttermilk Music/BMG Platinum/First Priority/Swing Beat Songs, Universal Music, Dynatone Publishing]
The Show Goes On
Dustin William Brower, Jonathon Keith Brown, Daniel Johnson, Wasalu Muhammad Jaco, songwriters (Isaac Brock, Dann Gallucci & Eric Judy, songwriters) (Lupe Fiasco)
Track from: Lasers
[1st & 15th/Atlantic; Publishers: Hey Lu Chill, Heavy As Heaven/Universal/Artist Pub. Group West, Dustin William Brown Pub. Designee, Jonathan K. Brown Pub. Designee, Sony/ATV, Best Dressed Chicken In Town, Tschudi Music, Ugly Casanova]
Back to top
24. Best Rap Album
Watch The Throne
Jay-Z & Kanye West
[Def Jam]
Tha Carter IV
Lil Wayne
[Cash Money/Young Money/Universal Republic]
Lasers
Lupe Fiasco
[1st & 15th/Atlantic]
Pink Friday
Nicki Minaj
[Young Money/Cash Money/Universal Motown]
My Beautiful Dark Twisted Fantasy
Kanye West
[Def Jam]
Back to top
25. Best Country Solo Performance
Dirt Road Anthem
Jason Aldean
[Broken Bow Records]
I’m Gonna Love You Through It
Martina McBride
[Republic Nashville]
Honey Bee
Blake Shelton
Track from: Red River Blue
[Warner Bros. Records]
Mean
Taylor Swift
Track from: Speak Now
[Big Machine Records]
Mama’s Song
Carrie Underwood
Track from: Play On
[Arista Nahville]
Back to top
26. Best Country Duo/Group Performance
Don’t You Wanna Stay
Jason Aldean With Kelly Clarkson
[Broken Bow Records]
You And Tequila
Kenny Chesney Featuring Grace Potter
[BNA Records]
Barton Hollow
The Civil Wars
Track from: Barton Hollow
[Sensibility Music LLC]
Are You Gonna Kiss Me Or Not
Thompson Square
Track from: Thompson Square
[Stoney Creek Records]
Back to top
27. Best Country Song
Are You Gonna Kiss Me Or Not
Jim Collins & David Lee Murphy, songwriters (Thompson Square)
Track from: Thompson Square
[Stoney Creek Records; Publishers: Sexy Tractor Music/Hope-N-Cal Music, Old Desperados/N2D Publishing]
God Gave Me You
Dave Barnes, songwriter (Blake Shelton)
[Warner Bros.; Publisher: No Gang Music]
Just Fishin’
Casey Beathard, Monty Criswell & Ed Hill, songwriters (Trace Adkins)
[Show Dog-Universal Music; Publishers: Sony/ATV Acuff Rose Music/Six Ring Circus Songs; Sony/ATV Tree Publishing; Five Hills Music]
Mean
Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
Track from: Speak Now
[Big Machine Records; Publishers: Sony/ATV Tree Publishing, Taylor Swift Music]
Threaten Me With Heaven
Vince Gill, Amy Grant, Will Owsley & Dillon O’Brian, songwriters (Vince Gill)
[MCA Nashville]
You And Tequila
Matraca Berg & Deana Carter, songwriters (Kenny Chesney Featuring Grace Potter)
[BNA Records]
Back to top
28. Best Country Album
My Kinda Party
Jason Aldean
[Broken Bow Records]
Chief
Eric Church
[EMI Records Nashville]
Own The Night
Lady Antebellum
[Capitol Records Nashville]
Red River Blue
Blake Shelton
[Warner Bros. Records]
Here For A Good Time
George Strait
[MCA Nashville]
Speak Now
Taylor Swift
[Big Machine Records]
Back to top
29. Best New Age Album
Northern Seas
Al Conti
[Shadowside Music]
Gaia
Michael Brant DeMaria
[Ontos Music]
Wind, Rock, Sea & Flame
Peter Kater
[Point Of Light Records]
What’s It All About
Pat Metheny
[Nonesuch]
Instrumental Oasis, Vol. 6
Zamora
[Z-Records]
Back to top
30. Best Improvised Jazz Solo
All Or Nothing At All
Randy Brecker, soloist
Track from: The Jazz Ballad Song Book (Randy Brecker With DR Big Band)
[Half Note]
You Are My Sunshine
Ron Carter, soloist
Track from: This Is Jazz (Donald Harrison, Ron Carter & Billy Cobham)
[Half Note]
500 Miles High
Chick Corea, soloist
Track from: Forever (Corea, Clarke & White)
[Concord Records]
Work
Fred Hersch, soloist
Track from: Alone At The Vanguard
[Palmetto Records]
Sonnymoon For Two
Sonny Rollins, soloist
Track from: Road Shows Vol. 2
[Doxy/Emarcy/Decca]
Back to top
31. Best Jazz Vocal Album
‘Round Midnight
Karrin Allyson
[Concord Jazz]
The Mosaic Project
Terri Lyne Carrington & Various Artists
[Concord Jazz]
The Gate
Kurt Elling
[Concord Jazz]
American Road
Tierney Sutton (Band)
[BFM Jazz]
The Music Of Randy Newman
Roseanna Vitro
[Motéma Music]
Back to top
32. Best Jazz Instrumental Album
Bond: The Paris Sessions
Gerald Clayton
[Emarcy/Decca]
Forever
Corea, Clarke & White
[Concord Records]
Alone At The Vanguard
Fred Hersch
[Palmetto Records]
Bird Songs
Joe Lovano/Us Five
[Blue Note]
Road Shows Vol. 2
Sonny Rollins
[Doxy/Emarcy/Decca]
Timeline
Yellowjackets
[Mack Avenue Records]
Back to top
33. Best Large Jazz Ensemble Album
The Jazz Ballad Song Book
Randy Brecker With DR Big Band
[Half Note]
The Good Feeling
Christian McBride Big Band
[Mack Avenue Records]
40 Acres And A Burro
Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
[Zoho]
Legacy
Gerald Wilson Orchestra
[Mack Avenue Records]
Alma Adentro: The Puerto Rican Songbook
Miguel Zenón
[Marsalis Music]
Back to top
34. Best Gospel/Contemporary Christian Music Performance
Do Everything
Steven Curtis Chapman
Track from: re:Creation
[Sparrow Records]
Alive (Mary Magdalene)
Natalie Grant
Track from: Music Inspired By The Story
[WOW Joint Venture/EMI CMG]
Your Love
Brandon Heath
Track from: Leaving Eden
[Reunion Records]
Jesus
Le’Andria Johnson
Track from: The Awakening Of Le’Andria Johnson
[Music World Gospel]
I Lift My Hands
Chris Tomlin
Track from: And If Our God Is For Us…
[Sparrow Records / sixstepsrecords]
Back to top
35. Best Gospel Song
Hello Fear
Kirk Franklin, songwriter (Kirk Franklin)
Track from: Hello Fear
[Verity Gospel Music Group/Fo Yo Soul Ent.; Publisher: Aunt Gertrude Music]
Sitting With Me
Erica Campbell, Tina Campbell, Gerald Haddon & Tammi Haddon, songwriters (Mary Mary)
Track from: Something Big
[Columbia Records; Publishers: Precious Baby Music/T Bella Music/EMI April Music, It’s Tea Tyme, That’s Plum Song]
Spiritual
Donald Lawrence, songwriter (Donald Lawrence & Co. Featuring Blanche McAllister-Dykes)
Track from: YRM (Your Righteous Mind)
[Verity Gospel Music Group; Publisher: Quiet Water Entertainment]
Trust Me
Richard Smallwood, songwriter (Richard Smallwood & Vision)
Track from: Promises
[Verity Gospel Music Group; Publishers: Universal-Z Tunes/T.Autumn Music]
Window
Canton Jones, songwriter (Canton Jones)
Track from: Dominionaire
[Cajo Records; Publisher: CAJO Music]
Back to top
36. Best Contemporary Christian Music Song
Blessings
Laura Story, songwriter (Laura Story)
Track from: Blessings
[Fair Trade Services; Publishers: New Spring/Gleaning Publishing]
Hold Me
Jamie Grace Harper, Toby McKeehan & Christopher Stevens, songwriters (Jamie Grace Featuring Tobymac)
[Gotee Records; Publishers: Universal Music, Brentwood Benson Tunes, Songs of Third Base/Chriscendo Music, Meaux Mercy/Achtober Songs]
I Lift My Hands
Louie Giglio, Matt Maher & Chris Tomlin, songwriters (Chris Tomlin)
Track from: And If Our God Is For Us…
[Sparrow Records/sixstepsrecords; Publishers: sixsteps Music/worshiptogether.com Songs/Vamos Publishing/Thankyou Music/spiritandsong.com Publishing]
Strong Enough
Matthew West, songwriter (Matthew West)
Track from: The Story Of Your Life
[Sparrow Records; Publishers: External Combustion Music/Songs For Delaney/Songs of Southside Independent Music]
Your Love
Brandon Heath & Jason Ingram, songwriters (Brandon Heath)
Track from: Leaving Eden
[Reunion Records; Publishers: Sony/ATV Cross Keys Publishing/Big Skwawka Music, Sony/ATV Timber Publishing/Windsor Hill Music]
Back to top
37. Best Gospel Album
The Love Album
Kim Burrell
[Shanachie Entertainment]
The Journey
Andraé Crouch
[Riverphlo Entertainment]
Hello Fear
Kirk Franklin
[Verity Gospel Music Group/ Fo Yo Soul Ent.]
Something Big
Mary Mary
[Columbia Records]
Angel & Chanelle Deluxe Edition
Trin-I-Tee 5:7
[Music World Gospel]
Back to top
38. Best Contemporary Christian Music Album
Ghosts Upon The Earth
Gungor
[Brash Music]
Leaving Eden
Brandon Heath
[Reunion Records]
The Great Awakening
Leeland
[Essential Records]
What If We Were Real
Mandisa
[Sparrow Records]
Black & White
Royal Tailor
[Essential Records]
And If Our God Is For Us…
Chris Tomlin
[Sparrow Records / sixstepsrecords]
Back to top
39. Best Latin Pop, Rock, Or Urban Album
Entren Los Que Quieran
Calle 13
[Sony Music]
Entre La Ciudad Y El Mar
Gustavo Galindo
[Surco/Universal Music Latino]
Nuestra
La Vida Bohème
[Nacional Records]
Not So Commercial
Los Amigos Invisibles
[Nacional Records]
Drama Y Luz
Maná
[Warner Music Mexico]
Back to top
40. Best Regional Mexican Or Tejano Album
Bicentenario
Pepe Aguilar
[Venemusic]
Orale
Mariachi Divas De Cindy Shea
[Shea Records/East Side Records]
Amor A La Musica
Mariachi Los Arrieros Del Valle
[Los Arrieros]
Eres Un Farsante
Paquita La Del Barrio
[Balboa Records, Co]
Huevos Rancheros
Joan Sebastian
[Fonovisa]
Back to top
41. Best Banda Or Norteño Album
Estare Mejor
El Güero Y Su Banda Centenario
[A.R.C. Discos]
Intocable 2011
Intocable
[Good I Music]
Los Tigres Del Norte And Friends
Los Tigres Del Norte
[Fonovisa]
El Árbol
Los Tucanes De Tijuana
[Fonovisa]
No Vengo A Ver Si Puedo… Si Por Que Puedo Vengo
Michael Salgado
[Zurdo Records]
Back to top
42. Best Tropical Latin Album
Homenaje A Los Rumberos
Edwin Bonilla
[Sonic Projects Records]
The Last Mambo
Cachao
[Eventus/Sony Music Latin]
Mongorama
José Rizo’s Mongorama
[Saungu Records]
Back to top
43. Best Americana Album
Emotional Jukebox
Linda Chorney
[Dance More Less War Records]
Pull Up Some Dust And Sit Down
Ry Cooder
[Perro Verde Records LLC/Nonesuch]
Hard Bargain
Emmylou Harris
[Nonesuch]
Ramble At The Ryman
Levon Helm
[Vanguard/Dirt Farmer Music]
Blessed
Lucinda Williams
[Lost Highway Records]
Back to top
44. Best Bluegrass Album
Paper Airplane
Alison Krauss & Union Station
[Rounder]
Reason And Rhyme: Bluegrass Songs By Robert Hunter & Jim Lauderdale
Jim Lauderdale
[Sugar Hill Records]
Rare Bird Alert
Steve Martin And The Steep Canyon Rangers
[Rounder]
Old Memories: The Songs Of Bill Monroe
The Del McCoury Band
[McCoury Music]
A Mother’s Prayer
Ralph Stanley
[Rebel Records]
Sleep With One Eye Open
Chris Thile & Michael Daves
[Nonesuch]
Back to top
45. Best Blues Album
Low Country Blues
Gregg Allman
[Rounder]
Roadside Attractions
Marcia Ball
[Alligator]
Man In Motion
Warren Haynes
[Stax Records]
The Reflection
Keb Mo
[Yolabelle International/Ryko Records]
Revelator
Tedeschi Trucks Band
[Masterworks]
Back to top
46. Best Folk Album
Barton Hollow
The Civil Wars
[Sensibility Music LLC]
I’ll Never Get Out Of This World Alive
Steve Earle
[New West Records]
Helplessness Blues
Fleet Foxes
[Sub Pop]
Ukulele Songs
Eddie Vedder
[Monkeywrench Inc./Universal Republic]
The Harrow & The Harvest
Gillian Welch
[Acony Records]
Back to top
47. Best Regional Roots Music Album
Can’t Sit Down
C.J. Chenier
[World Village]
Wao Akua – The Forest Of The Gods
George Kahumoku, Jr.
[Daniel Ho Creations]
Rebirth Of New Orleans
Rebirth Brass Band
[Basin Street Records]
Grand Isle
Steve Riley & The Mamou Playboys
[Mamou Playboy Records]
Not Just Another Polka
Jimmy Sturr & His Orchestra
[Starr Record]
Back to top
48. Best Reggae Album
Harlem-Kingston Express Live!
Monty Alexander
[Motéma Music]
Reggae Knights
Israel Vibration
[Mediacom/VPAL]
Revelation Pt 1: The Root Of Life
Stephen Marley
[Tuff Gong/Universal Republic]
Wild And Free
Ziggy Marley
[Tuff Gong Worldwide]
Summer In Kingston
Shaggy
[Ranch Entertainment]
Back to top
49. Best World Music Album
AfroCubism
AfroCubism
[World Circuit/Nonesuch]
Africa For Africa
Femi Kuti
[Knitting Factory Records]
Songs From A Zulu Farm
Ladysmith Black Mambazo
[Razor & Tie]
Tassili
Tinariwen
[Anti Records]
Back to top
50. Best Children’s Album
All About Bullies… Big And Small
(Various Artists)
Jim Cravero, Gloria Domina, Kevin Mackie, Steve Pullara & Patrick Robinson, producers
[Cool Beans Music & East Coast Recording Co.]
Are We There Yet?
The Papa Hugs Band
[Indie]
Fitness Rock & Roll
Miss Amy
[Ionian Productions, Inc]
GulfAlive
The Banana Plant
[The Banana Plant]
I Love: Tom T. Hall’s Songs Of Fox Hollow
(Various Artists)
Eric Brace & Peter Cooper, producers
[Red Beet Records]
Back to top
51. Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Story Telling)
Bossypants
Tina Fey
[Hachette Audio]
Fab Fan Memories – The Beatles Bond
(Various Artists)
Nathan Burbank, Bryan Cumming, Dennis Scott & David Toledo, producers
[WannaBeats Records]
Hamlet (William Shakespeare)
Dan Donohue & Various Artists – Oregon Shakespeare Festival
[Blackstone Audio Inc]
If You Ask Me (And Of Course You Won’t)
Betty White
[Penguin Audio]
The Mark Of Zorro
Val Kilmer & Cast
[Blackstone Audio Inc.]
Back to top
52. Best Comedy Album
Alpocalypse
“Weird Al” Yankovic
[Jive Records]
Finest Hour
Patton Oswalt
[Comedy Central Records]
Hilarious
Louis C.K.
[Comedy Central Records]
Kathy Griffin: 50 & Not Pregnant
Kathy Griffin
[Universal Network Television]
Turtleneck & Chain
The Lonely Island
[Universal Republic]
Back to top
53. Best Musical Theater Album
Anything Goes
Sutton Foster & Joel Grey, artists; Rob Fisher, James Lowe & Joel
Moss, producers (Cole Porter, composer/lyricist) (New Broadway Cast Recording)
[Ghostlight Records]
The Book Of Mormon
Josh Gad & Andrew Rannells, artists; Anne Garefino, Robert Lopez,
Stephen Oremus, Trey Parker, Scott Rudin & Matt Stone, producers; Robert Lopez, Trey Parker & Matt Stone, composers/lyricists (Original Broadway Cast)
[Ghostlight Records]
How To Succeed In Business Without Really Trying
John Larroquette & Daniel Radcliffe, artists; Robert Sher, producer
(Frank Loesser, composer/lyricist) (The 2011 Broadway Cast Recording)
[Decca]
Back to top
54. Best Compilation Soundtrack For Visual Media
Boardwalk Empire: Volume 1
(Various Artists)
Stewart Lerman, Randall Poster & Kevin Weaver, producers
[Elektra]
Burlesque
Christina Aguilera
[RCA Records]
Glee: The Music, Volume 4
(Glee Cast)
Adam Anders, Peer Astrom & Ryan Murphy, producers
[Columbia Records]
Tangled
(Various Artists)
Alan Menken, producer
[Walt Disney Records]
True Blood: Volume 3
(Various Artists)
Gary Calamar, producer
[WaterTower Music]
Back to top
55. Best Score Soundtrack For Visual Media
Black Swan
Clint Mansell, composer
[Sony Classical/Fox Music]
Harry Potter And The Deathly Hallows Part 2
Alexandre Desplat, composer
[WaterTower Music]
The King’s Speech
Alexandre Desplat, composer
[Decca]
The Shrine
Ryan Shore, composer
[Screamworks]
Tron Legacy
Daft Punk, composers
[Walt Disney Records]
Back to top
56. Best Song Written For Visual Media
Born To Be Somebody (From Never Say Never)
Diane Warren, songwriter (Justin Bieber)
Track from: Never Say Never The Remixes
[Island/Raymond Braun/School Boy]
Christmastime Is Killing Us (From Family Guy)
Ron Jones, Seth MacFarlane & Danny Smith, songwriters (Danny Smith, Ron Jones & Seth MacFarlane)
[Fox Music]
I See The Light (From Tangled)
Alan Menken & Glenn Slater, songwriters (Mandy Moore & Zachary Levi)
Track from: Tangled
[Walt Disney Records; Publishers: Wonderland Music/Walt Disney Music]
So Long (From Winnie The Pooh)
Zooey Deschanel, songwriter (Zooey Deschanel & M. Ward)
Track from: Winnie The Pooh
[Walt Disney Records; Publisher: Walt Disney Music]
Where The River Goes (From Footloose)
Zac Brown, Wyatt Durrette, Drew Pearson & Anne Preven, songwriters (Zac Brown)
Track from: Footloose
[Atlantic/Warner Music Nashville; Publishers: Weimerhound Publishing,Warner-Tamerlane Publishing, CYP Two Publishing, Lil Dub Music/Angelika Music]
You Haven’t Seen The Last Of Me (From Burlesque)
Diane Warren, songwriter (Cher)
Track from: Burlesque
[RCA Records; Publisher: Realsongs]
Back to top
57. Best Instrumental Composition
Falling Men
John Hollenbeck, composer (John Hollenbeck, Daniel Yvinec & Orchestre National de Jazz (ONJ))
Track from: Shut Up And Dance
[BEE JAZZ / Abeille Musique]
Hunting Wabbits 3 (Get Off My Lawn)
Gordon Goodwin, composer (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
Track from: That’s How We Roll
[Telarc International]
I Talk To The Trees
Randy Brecker, composer (Randy Brecker With DR Big Band)
Track from: The Jazz Ballad Song Book
[Half Note]
Life In Eleven
Béla Fleck & Howard Levy, composers (Béla Fleck & The Flecktones)
Track from: Rocket Science
[eOne Music]
Timeline
Russell Ferrante, composer (Yellowjackets)
Track from: Timeline
[Mack Avenue Records]
Back to top
58. Best Instrumental Arrangement
All Or Nothing At All
Peter Jensen, arranger (Randy Brecker With DR Big Band)
Track from: The Jazz Ballad Song Book
[Half Note]
In The Beginning
Clare Fischer, arranger (The Clare Fischer Big Band)
Track from: Continuum
[Clare Fischer Productions/Clavo Records]
Nasty Dance
Bob Brookmeyer, arranger (The Vanguard Jazz Orchestra)
Track from: Forever Lasting – Live In Tokyo
[Planet Arts Recordings]
Rhapsody In Blue
Gordon Goodwin, arranger (Gordon Goodwin’s Big Phat Band)
Track from: That’s How We Roll
[Telarc International]
Song Without Words
Carlos Franzetti, arranger (Carlos Franzetti & Allison Brewster Franzetti)
Track from: Alborada
[Amapola Records]
Back to top
59. Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
Ao Mar
Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza)
Track from: Nights On Earth
[HORIZONTAL]
Moon Over Bourbon Street
Nicola Tescari, arranger (Sting & The Royal Philharmonic Concert Orchestra)
Track from: Sting Live In Berlin
[Deutsche Grammophon]
On Broadway
Kevin Axt, Ray Brinker, Trey Henry, Christian Jacob & Tierney Sutton, arrangers (The Tierney Sutton Band)
Track from: American Road
[BFM Jazz]
Who Can I Turn To (When Nobody Needs Me)
Jorge Calandrelli, arranger (Tony Bennett & Queen Latifah)
Track from: Duets II
[RPM/Columbia Records]
The Windmills Of Your Mind
William Ross, arranger (Barbra Streisand)
Track from: What Matters Most – Barbra Streisand Sings The Lyrics Of Alan And Marilyn Bergman
[Columbia Records]
Back to top
60. Best Recording Package
Chickenfoot III
Todd Gallopo, art director (Chickenfoot)
[eOne Music]
Good Luck & True Love
Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
[No Big Deal Records]
Rivers And Homes
Jonathan Dagan, art director (J.Viewz)
[Jorjia Music]
Scenes From The Suburbs
Caroline Robert, art director (Arcade Fire)
[Merge Records]
Watch The Throne
Virgil Abloh & Riccardo Tisci, art directors (Jay-Z & Kanye West)
[Def Jam]
Back to top
61. Best Boxed Or Special Limited Edition Package
The King Of Limbs
Donald Twain & Zachariah Wildwood, art directors (Radiohead)
[ATO Records]
The Promise: The Darkness On The Edge Of Town Story
Dave Bett & Michelle Holme, art directors (Bruce Springsteen)
[Columbia Records]
25th Anniversary Music Box
Matt Taylor & Ellen Wakayama, art directors (Danny Elfman & Tim Burton)
[WB]
25 Years
James Spindler, art director (Sting)
[A&M Records/Cherrytree Records/UMe]
Wingless Angels – Deluxe Edition
David Gorman, art director (Wingless Angels)
[Mindless Records, LLC]
Back to top
62. Best Album Notes
The Bang Years 1966-1968
Neil Diamond, album notes writer (Neil Diamond)
[Columbia/Legacy]
The Bristol Sessions, 1927-1928: The Big Bang Of Country Music
Ted Olson & Tony Russell, album notes writers (Various Artists)
[Bear Family]
Syl Johnson: Complete Mythology
Ken Shipley, album notes writer (Syl Johnson)
[The Numero Group]
Hear Me Howling!: Blues, Ballads & Beyond As Recorded By The San Francisco Bay By Chris Strachwitz In The 1960s
Adam Machado, album notes writer (Various Artists)
[Arhoolie Records]
The Music City Story: Street Corner Doo Wop, Raw R&B And Soulful Sounds From Berkeley, California 1950-75
Alec Palao, album notes writer (Various Artists)
[Ace Records]
Back to top
63. Best Historical Album
Band On The Run (Paul McCartney Archive Collection – Deluxe Edition)
Paul McCartney, compilation producer; Sam Okell & Steve Rooke, mastering engineers (Paul McCartney & Wings)
[Hear Music]
The Bristol Sessions, 1927-1928: The Big Bang Of Country Music
Christopher C. King & Ted Olson, compilation producers; Christopher C. King & Chris Zwarg, mastering engineers (Various Artists)
[Bear Family]
Syl Johnson: Complete Mythology
Tom Lunt, Rob Sevier & Ken Shipley, compilation producers; Jeff Lipton, mastering engineer (Syl Johnson)
[The Numero Group]
Hear Me Howling!: Blues, Ballads & Beyond As Recorded By The San Francisco Bay By Chris Strachwitz In The 1960s
Chris Strachwitz, compilation producer; Mike Cogan, mastering engineer (Various Artists)
[Arhoolie Records]
Young Man With The Big Beat: The Complete ’56 Elvis Presley Masters
Ernst Mikael Jorgensen, compilation producer; Vic Anesini, mastering engineer (Elvis Presley)
[RCA/Legacy]
Back to top
64. Best Engineered Album, Non-Classical
Follow Me Down
Brandon Bell & Gary Paczosa, engineers; Sangwook “Sunny” Nam & Doug Sax, mastering engineers (Sarah Jarosz)
[Sugar Hill Records]
The Harrow & The Harvest
Matt Andrews, engineer; Stephen Marcussen, mastering engineer (Gillian Welch)
[Acony Records]
Music Is Better Than Words
Rich Breen, engineer; Bob Ludwig, mastering engineer (Seth MacFarlane)
[Universal Republic]
The Next Right Thing
Seth Glier, Kevin Killen, Brendan Muldowney & John Shyloski, engineers; John Shyloski, mastering engineer (Seth Glier)
[MPress Records]
Paper Airplane
Neal Cappellino & Mike Shipley, engineers; Brad Blackwood, mastering engineer (Alison Krauss & Union Station)
[Rounder]
Back to top
65. Producer Of The Year, Non-Classical
Danger Mouse
• Danger Mouse & Daniele Luppi Present Rome (Gilda Buttá, Luciano Ciccaglioni, Gegé Munari, Dario Rosciglione, Antonello Vannucchi et al) (A)
• Meyrin Fields EP (Broken Bells) (S)
Paul Epworth
• Call It What You Want (Foster The People) (T)
• I Would Do Anything For You (Foster The People) (T)
• I’ll Be Waiting (Adele) (T)
• Life On The Nickel (Foster The People) (T)
• No One’s Gonna Love You (Cee-Lo Green) (S)
• Rolling In The Deep (Adele) (T)
The Smeezingtons
• Doo-Wops & Hooligans (Bruno Mars) (A)
• If I Was You (OMG) (Far East Movement Featuring Snoop Dogg) (T)
• Lighters (Bad Meets Evil Featuring Bruno Mars) (T)
• Mirror (Lil Wayne Featuring Bruno Mars) (T)
• Rocketeer (Far East Movement Featuring Ryan Tedder of One Republic) (T)
Ryan Tedder
• Brighter Than The Sun (Colbie Caillat) (T)
• Favorite Song (Colbie Caillat Featuring Common) (T)
• I Remember Me (Jennifer Hudson) (T)
• I Was Here (Beyoncé) (T)
• Not Over You (Gavin DeGraw) (S)
• #1Nite (One Night) (Cobra Starship) (S)
• Rumour Has It (Adele) (T)
• Sweeter (Gavin DeGraw) (T)
• Who’s That Boy (Demi Lovato Featuring Dev) (T)
Butch Vig
• Wasting Light (Foo Fighters) (A)
Back to top
66. Best Remixed Recording, Non-Classical
Cinema (Skrillex Remix)
Sonny Moore, remixer (Benny Benassi)
Track from: Electroman
[Ultra Records]
Collide (Afrojack Remix)
Afrojack, remixer (Leona Lewis)
[RCA/Syco Music]
End Of Line (Photek Remix)
Photek, remixer (Daft Punk)
Track from: Tron: Legacy Reconfigured
[Walt Disney Records]
Only Girl (In The World) (Rosabel Club Mix)
Abel Aguilera & Ralphi Rosario, remixers (Rihanna)
[Island Def Jam]
Rope (Deadmau5 Mix)
Deadmau5, remixer (Foo Fighters)
Track from: Wasting Light: Deluxe
[RCA/Roswell Records]
Back to top
67. Best Surround Sound Album
An Evening With Dave Grusin
Frank Filipetti & Eric Schilling, surround mix engineers; Frank Filipetti, surround mastering engineer; Phil Ramone & Larry Rosen, surround producers (Various Artists)
[Telarc]
Grace For Drowning
Steven Wilson, surround mix engineer; Paschal Byrne, surround mastering engineer; Steven Wilson, surround producer (Steven Wilson)
[K-Scope]
Kind
Morten Lindberg, surround mix engineer; Morten Lindberg, surround mastering engineer; Morten Lindberg, surround producer (Kjetil Almenning, Ensemble 96 & Nidaros String Quartet)
[2L (Lindberg Lyd)]
Layla And Other Assorted Love Songs (Super Deluxe Edition)
Elliot Scheiner, surround mix engineer; Bob Ludwig, surround mastering engineer; Bill Levenson & Elliot Scheiner, surround producers (Derek & The Dominos)
[USM/UMe/Polydor]
Spohr: String Sextet In C Major, Op. 140 & Nonet In F Major, Op. 31
Andreas Spreer, surround mix engineer; Robin Schmidt & Andreas Spreer, surround mastering engineers; Andreas Spreer, surround producer (Camerata Freden)
[Tacet]
Back to top
68. Best Engineered Album, Classical
Aldridge: Elmer Gantry
Byeong-Joon Hwang & John Newton, engineers; Jesse Lewis, mastering engineer (William Boggs, Keith Phares, Patricia Risley, Vale Rideout, Frank Kelley, Heather Buck, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
[Naxos]
Glazunov: Complete Concertos
Richard King, engineer (José Serebrier, Alexey Serov, Wen-Sinn Yang, Alexander Romanovsky, Rachel Barton Pine, Marc Chisson & Russian National Orchestra)
[Warner Classics]
Mackey: Lonely Motel – Music From Slide
Tom Lazarus, Mat Lejeune, Bill Maylone & Jon Zacks, engineers; Joe Lambert, mastering engineer (Rinde Eckert, Steven Mackey & Eighth Blackbird)
[Cedille Records]
Rachmaninov: Piano Concertos Nos. 3 & 4
Arne Akselberg, engineer (Leif Ove Andsnes, Antonio Pappano & London Symphony Orchestra)
[EMI Classics]
Weinberg: Symphony No. 3 & Suite No. 4 From ‘The Golden Key’
Torbjörn Samuelsson, engineer (Thord Svedlund & Gothenburg Symphony Orchestra)
[Chandos]
Back to top
69. Producer Of The Year, Classical
Blanton Alspaugh
• Aldridge: Elmer Gantry (William Boggs, Keith Phares, Patricia Risley, Vale Rideout, Frank Kelley, Heather Buck, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
• Beethoven: Complete Piano Sonatas (Peter Takács)
• Osterfield: Rocky Streams (Paul Osterfield, Todd Waldecker & Various Artists)
Manfred Eicher
• Bach: Concertos & Sinfonias For Oboe; Ich Hatte Viel Bekümmernis (Heinz Holliger, Eric Höbarth & Camerata Bern)
• Hymns & Prayers (Gidon Kremer & Kremerata Baltica)
• Manto & Madrigals (Thomas Zehetmair & Ruth Killius)
• Songs Of Ascension (Meredith Monk & Vocal Ensemble, Todd Reynolds Quartet, The M6 & Montclair State University Singers)
• Tchaikovsky/Kissine: Piano Trios (Gidon Kremer, Giedre Dirvanauskaite & Khatia Buniatishvili)
• A Worcester Ladymass (Trio Mediaeval)
David Frost
• Chicago Symphony Orchestra Brass Live (Chicago Symphony Orchestra Brass)
• Mackey: Lonely Motel – Music From Slide (Rinde Eckert, Steven Mackey & Eighth Blackbird)
• Prayers & Alleluias (Kenneth Dake)
• Sharon Isbin & Friends – Guitar Passions (Sharon Isbin & Various Artists)
Peter Rutenberg
• Brahms: Ein Deutsches Requiem, Op. 45 (Patrick Dupré Quigley, James K. Bass, Seraphic Fire & Professional Choral Institute)
• The Vanishing Nordic Chorale (Philip Spray & Musik Ekklesia)
Judith Sherman
• Adams: Son Of Chamber Symphony; String Quartet (John Adams, St. Lawrence String Quartet & International Contemporary Ensemble)
• Capricho Latino (Rachel Barton Pine)
• 85th Birthday Celebration (Claude Frank)
• Insects & Paper Airplanes – Chamber Music Of Lawrence Dillon (Daedalus Quartet & Benjamin Hochman)
• Midnight Frolic – The Broadway Theater Music Of Louis A. Hirsch (Rick Benjamin & Paragon Ragtime Orchestra)
• Notable Women – Trios By Today’s Female Composers (Lincoln Trio)
• The Soviet Experience, Vol. 1 – String Quartets By Dmitri Shostakovich & His Contemporaries (Pacifica Quartet)
• Speak! (Anthony De Mare)
• State Of The Art – The American Brass Quintet At 50 (The American Brass Quintet)
• Steve Reich: WTC 9/11; Mallet Quartet; Dance Patterns (Kronos Quartet, Steve Reich Musicians & So Percussion)
• Winging It – Piano Music Of John Corigliano (Ursula Oppens)
Back to top
70. Best Orchestral Performance
Bowen: Symphonies Nos. 1 & 2
Andrew Davis, conductor (BBC Philharmonic)
[Chandos]
Brahms: Symphony No. 4
Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
[Deutsche Grammaphon]
Haydn: Symphonies 104, 88 & 101
Nicholas McGegan, conductor (Philharmonia Baroque Orchestra)
[Philharmonia Baroque Productions]
Henze: Symphonies Nos. 3-5
Marek Janowski, conductor (Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin)
[Wergo]
Martinu: The 6 Symphonies
Jirí Belohlávek, conductor (BBC Symphony Orchestra)
[Onyx Classics]
Back to top
71. Best Opera Recording
Adams: Doctor Atomic
Alan Gilbert, conductor; Meredith Arwady, Sasha Cooke, Richard Paul Fink, Gerald Finley, Thomas Glenn & Eric Owens; Jay David Saks, producer (Metropolitan Opera Orchestra; Metropolitan Opera Chorus)
[Sony Classical]
Britten: Billy Budd
Mark Elder, conductor; John Mark Ainsley, Phillip Ens, Jacques Imbrailo, Darren Jeffery, Iain Paterson & Matthew Rose; James Whitbourn, producer (London Philharmonic Orchestra; Glyndebourne Chorus)
[Opus Arte]
Rautavaara: Kaivos
Hannu Lintu, conductor; Jaakko Kortekangas, Hannu Niemelä, Johanna Rusanen-Kartano & Mati Turi; Seppo Siirala, producer (Tampere Philharmonic Orchestra; Kaivos Chorus)
[Ondine]
Verdi: La Traviata
Antonio Pappano, conductor; Joseph Calleja, Renée Fleming & Thomas Hampson; James Whitbourn, producer (Orchestra of the Royal Opera House; Royal Opera Chorus)
[Opus Arte]
Vivaldi: Ercole Sul Termodonte
Fabio Biondi, conductor; Romina Basso, Patrizia Ciofi, Diana Damrau, Joyce DiDonato, Vivica Genaux, Philippe Jaroussky, Topi Lehtipuu & Rolando Villazón; Daniel Zalay, producer (Europa Galante; Coro Da Camera Santa Cecilia Di Borgo San Lorenzo)
[Virgin Classics]
Back to top
72. Best Choral Performance
Beyond All Mortal Dreams – American A Cappella
Stephen Layton, conductor (Choir Of Trinity College Cambridge)
[Hyperion Records]
Brahms: Ein Deutsches Requiem, Op. 45
Patrick Dupré Quigley, conductor; James K. Bass, chorus master (Justin Blackwell, Scott Allen Jarrett, Paul Max Tipton & Teresa Wakim; Professional Choral Institute & Seraphic Fire)
[Seraphic Fire Media]
Kind
Kjetil Almenning, conductor (Nidaros String Quartet; Ensemble 96)
[2L (Lindberg Lyd)]
Light & Gold
Eric Whitacre, conductor (Christopher Glynn & Hila Plitmann; The King’s Singers, Laudibus, Pavão Quartet & The Eric Whitacre Singers)
[Decca]
The Natural World Of Pelle Gudmundsen-Holmgreen
Paul Hillier, conductor (Ars Nova Copenhagen)
[Dacapo Records]
Back to top
73. Best Small Ensemble Performance
Frank: Hilos
Gabriela Lena Frank; ALIAS Chamber Ensemble
[Naxos]
The Kingdoms Of Castille
Richard Savino, conductor; El Mundo
[Sono Luminus]
Mackey: Lonely Motel – Music From Slide
Rinde Eckert & Steven Mackey; Eighth Blackbird
[Cedille Records]
A Seraphic Fire Christmas
Patrick Dupré Quigley, conductor; Seraphic Fire
[Seraphic Fire Media]
Sound The Bells!
The Bay Brass
[Harmonia Mundi]
Back to top
74. Best Classical Instrumental Solo
Chinese Recorder Concertos – East Meets West
Lan Shui, conductor; Michala Petri (Copenhagen Philharmonic)
[OUR Recordings]
Rachmaninov: Piano Concerto No. 2 In C Minor, Op. 18; Rhapsody On A Theme Of Paganini
Claudio Abbado, Yuja Wang (Mahler Chamber Orchestra)
[Deutsche Grammaphon]
Rachmaninov: Piano Concertos Nos. 3 & 4
Leif Ove Andsnes, Antonio Pappano (London Symphony Orchestra)
[EMI Classics]
Schwantner: Concerto For Percussion & Orchestra
Giancarlo Guerrero, conductor; Christopher Lamb (Nashville Symphony)
Track from: Schwantner: Chasing Light…
[Naxos]
Winging It – Piano Music Of John Corigliano
Ursula Oppens
[Cedille Records]
Back to top
75. Best Classical Vocal Solo
Diva Divo
Joyce DiDonato (Kazushi Ono; Orchestre De L’Opéra National De Lyon; Choeur De L’Opéra National De Lyon)
[Virgin Classics]
Grieg/Thommessen: Veslemøy Synsk
Marianne Beate Kielland (Nils Anders Mortensen)
[2L (Lindberg Lyd)]
Handel: Cleopatra
Natalie Dessay (Emmanuelle Haïm; Le Concert D’Astrée)
[Virgin Classics]
Purcell: O Solitude
Andreas Scholl (Stefano Montanari; Christophe Dumaux; Accademia Bizantina)
[Decca]
Three Baroque Tenors
Ian Bostridge (Bernard Labadie; Mark Bennett, Andrew Clarke, Sophie Daneman, Alberto Grazzi, Jonathan Gunthorpe, Benjamin Hulett & Madeline Shaw; The English Concert)
[EMI Classics]
Back to top
76. Best Contemporary Classical Composition
Aldridge, Robert: Elmer Gantry
Robert Aldridge & Herschel Garfein
[Naxos]
Crumb, George: The Ghosts Of Alhambra
George Crumb
Track from: Complete Crumb Edition, Vol. 15
[Bridge Records, Inc.]
Friedman, Jefferson: String Quartet No. 3
Jefferson Friedman
Track from: Jefferson Friedman: Quartets
[New Amsterdam Records]
Mackey, Steven: Lonely Motel – Music From Slide
Steven Mackey
[Cedille Records]
Ruders, Poul: Piano Concerto No. 2
Poul Ruders
Track from: Music Of Poul Ruders, Vol. 6
[Bridge Records, Inc.]
Back to top
77. Best Short Form Music Video
Rolling In The Deep
Adele
Sam Brown, video director; Hannah Chandler, video producer
[XL Recordings/Columbia Records]
Yes I Know
Memory Tapes
Eric Epstein, video director; Eric Epstein, video producer
[Carpark Records]
All Is Not Lost
OK Go
Itamar Kubovy, Damian Kulash Jr & Trish Sie, video directors; Shirley Moyers, video producer
[Paracadute]
Lotus Flower
Radiohead
Garth Jennings, video director; Garth Jennings, video producer
[XL/TBD Records]
First Of The Year (Equinox)
Skrillex
Tony Truand, video director; David Gitlis & Noah Klein, video producers
[Big Beat/Atlantic]
Perform This Way
“Weird Al” Yankovic
“Weird Al” Yankovic, video director; Cisco Newman, video producer
[Jive Records]
Back to top
78. Best Long Form Music Video
I Am…World Tour
Beyoncé
Ed Burke, Frank Gatson Jr. & Beyoncé Knowles, video directors; Beyoncé Knowles & Camille Yorrick, video producers
[Columbia Records/Music World]
Foo Fighters: Back And Forth
Foo Fighters
James Moll, video director; James Moll & Nigel Sinclair, video producers
[Exclusive Media Group/RCA Records/Back & Fort]
Talihina Sky: The Story Of Kings Of Leon
Kings Of Leon
Stephen C. Mitchell, video director; Casey McGrath, video producer
[RCA/Kings of Leon]
Beats, Rhymes & Life: The Travels Of A Tribe Called Quest
A Tribe Called Quest
Michael Rapaport, video director; Robert Benavides, Debra Koffler, Eric Matthies, Frank Mele, Edward Parks & A Tribe Called Quest, video producers
[Jive/Legacy]
Nine Types Of Light
TV On The Radio
Tunde Adebimpe, video director; Michelle An & Caren Braj, video producers
[Interscope/Geffen/A&M]
Back to top








Footer links
• Academy Chapters
• Press Room
• Terms of Use
• Privacy Policy
• Copyright Notice
• Contact Us
© 2012 – The Recording Academy. All rights reserved.
Some of the content on this site expresses viewpoints and opinions that are not those of The Recording Academy. Responsibility for the accuracy of information provided in stories not written by or specifically prepared for The Academy lies with the story’s original source or writer. Content on this site does not reflect an endorsement or recommendation of any artist or music by The Recording Academy.

Related posts:

19
Jan

LL Cool J lands new job..


It has been a long seven years since the Grammy Awards had an official host. This year LL Cool J has been tapped to do the job. He has also hosted the live Grammy nominations concert show each year since 2008!

I can just picture it now. It will definitely be a highlight moment for the ladies. We will be waiting for LL to lick his lips!

Related posts:

14
Feb

GRAMMYS 2011 RECAP

Did you miss the Grammys last night? Well have no fear I got you covered on performances, winners and more here.

Related posts:

03
Dec

MONICA TALKS ABOUT HER GRAMMY NOMINATIONS

Monica poses in the press room at the Grammy Nominations Concert Live in LA at Club Nokia.

Singer Monica from Chattanooga, TN is doing her THANG! I soo LOVE MONICA! She has a powerful voice. I love all her albums she is hand’s down one of my FAVORITE Female R&B singers of all time! Earlier this week at the Grammy nominations party she looked so FABULOUS as ALWAYS!

She has LOVE ALL OVER HER AND ANOINTING FROM GOD! She recently became engaged to LA Laker Shannon Brown.
Check the GRAMMY NOMINATIONS LIST HERE.

CHECK OUT HER PICS AND INTERVIEW BELOW:

Katy Perry and Monica all smiles at the Grammy Nominations Concert.

Related posts:

Google Analytics integration offered by Wordpress Google Analytics Plugin